default
default
default
solinianka4
solinianka5.
default
default
default
solinianka9
previous arrow
next arrow
default
default
default
solinianka4
solinianka5.
default
default
default
solinianka9
previous arrow
next arrow

Zapora w Solinie

O zaporze w Solinie

Najważniejszą z wielu atrakcji turystycznych w Bieszczadach jest z pewnością zapora w Solinie. Ten potężny akwen jest największym pod względem pojemności zbiornik retencyjny w Polsce (aż 472 mln m2 wody!). Gości naszego hotelu prosimy o pozostawieniu samochodów na bezpłatnym hotelowym parkingu i odwiedzić zaporę piechotą ponieważ parkingi przy zaporze są bardzo drogie.

Otoczenie pełne pól i lasów sprawia, że jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Szeroki wybór atrakcji oraz niezwykłe muzeum we wnętrzu zapory sprawiają, że można spędzić w tym miejscu dużo czasu, bez obaw o nudę. Podziwiaj Osiągnięcia Polski w Bieszczadach nad Soliną. 

Kilka słów historii

Na terenie Jeziora Solińskiego jeszcze sto lat temu istniało kilka niewielkich miejscowości – Zawóz, Jutrynia czy Polana to tylko niektóre z nich. Jednak na początku XX wieku rozpoczęto prace nad stworzeniem zbiornika retencyjnego, który chroniłby Dolinę Sanu przed powodziami.

Sama budowa miała miejsce w latach 60 XX w. i rozpoczęła się od oczyszczenia terenu oraz stworzenia formy zbiornika. W rezultacie otrzymano ponad milion ton kruszywa, które z kolei przekazano do użytku budowlanego.

Powstanie sztucznego Jeziora Solińskiego wpłynęło znacznie zarówno na krajobraz okolicy, jak i jej klimat. Tak wielka ilość wody spowodowała zmniejszenie rocznych amplitud temperatur. Jednocześnie na terenach tych zaczęły występować silniejsze wiatry, co z kolei było motywacją do rozwinięcia turystyki wodnej.

Czy warto odwiedzić to miejsce?

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził to miejsce, mógłby przyznać, że to szczególny punkt na mapie Bieszczad, ze względu na bogactwo atrakcji oraz niesamowite krajobrazy. Wokół jeziora powstało wiele ośrodków rekreacyjnych, oferujących cały wachlarz usług. W specjalnie wyznaczonych do tego miejscach możliwa jest także kąpiel.

Jezioro Solińskie jest wielką gratką dla miłośników żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Dzieje się tak nie tylko poprzez świetne wiatry, ale także brak poruszających się ze znaczną prędkością motorówek (po akwenie nie wolno poruszać się na łodziach motorowych z wyjątkiem policji i WOPR).

Dodatkowym atutem tego miejsca jest zapierające dech w piersiach muzeum we wnętrzu zapory. Można tam dowiedzieć się nieco o technice i historii tej konstrukcji, a także posłuchać inspirujących, mrocznych sekretów, związanych z tym miejscem.