default
default
default
solinianka4
solinianka5.
default
default
default
solinianka9
previous arrow
next arrow
default
default
default
solinianka4
solinianka5.
default
default
default
solinianka9
previous arrow
next arrow

Rezerwat przyrody Nad Jeziorem Myczkowieckim

O rezerwacie Nad Jeziorem Myczkowieckim

Wśród wielu atrakcji turystycznych, które można znaleźć w okolicach Soliny, wiele miejsca zajmuje rezerwat przyrody Nad Jeziorem Myczkowieckim nieopodal naszego Hotelu. Położony jest na obszarze trzech niewielkich miejscowości – Bereźnicy Niżnej, Myczkowiec oraz Soliny. Już w roku 2003 utworzono na tych terenach rezerwat, aby zachować piękno dziewiczej przyrody i stworzyć miejsce, w którym każdy będzie mógł odpocząć od codziennych obowiązków i zgiełku miast.

Jednak najważniejszym powodem, dla którego powstało to wyjątkowe miejsce, jest fauna i flora. Występują tu bowiem rzadkie gatunki roślin i zwierząt, dzięki zróżnicowanym zbiorowiskom leśnym oraz skalnym występom. W takich warunkach rosną przepiękne okazy języcznika zwyczajnego, wawrzynka wilczełyko, tojadu mołdawskiego, sałatnicy leśnej, czosnku niedźwiedziego czy lulecznicy kraińskiej.

W niektórych nasłonecznionych, skalistych miejscach pojawiają się także różne rzadkie gatunki roślin ciepłolubnych, takich jak, chociażby rzepik pospolity, poziomka twardawa czy dzwonek brzoskwiniolistny.

Cały rezerwat rozciąga się w obrębie Jeziora Myczkowieckiego. Jest to jeden z dwóch największych zbiorników retencyjnych w tej okolicy (oprócz Jeziora Solińskiego). Posiada on długą linię brzegową z licznymi kamienistymi plażami. Wyróżnia się między innymi zmiennością, bowiem o różnych porach dniach może wyglądać zupełnie inaczej. Jezioro to, co roku jest zasiedlane przez wiele gatunków ptaków wodnych, które wybierają to miejsce na zimowanie. Są to między innymi łabędzie, dzikie gęsi, kaczki, gągoły, czernice czy kormorany.

Cechą, która wyróżnia ten rezerwat spośród innych obszarów Bieszczadów Niskich to przede wszystkim niezwykłe krajobrazy, łączące zbiornik w Myczkowcach z pięknymi pasmami górskimi. Jednocześnie usytuowanie z dala od wielkich miast sprawia, że Rezerwat Nad Jeziorem Myczkowieckim stał się jednym z popularniejszych miejsc odprężenia na łonie natury. Dalekie spacery wśród uroczych krajobrazów i odgłosów natury wyciszą każdego, a także pozwolą nabrać sił do kolejnej pracy.