default
default
default
solinianka4
solinianka5.
default
default
default
solinianka9
previous arrow
next arrow
default
default
default
solinianka4
solinianka5.
default
default
default
solinianka9
previous arrow
next arrow

Rezerwat przyrody „Koziniec”

O rezerwacie Koziniec

Do najciekawszych bieszczadzkich atrakcji z całą pewnością zalicza się rezerwat przyrody „Koziniec” z kamieniołomem stanowiącym punkt widokowy w kierunku Soliny.

Kamieniołom znajduje się na stoku góry Koziniec w miejscowości Bóbrka. Zamknięto go w 1994 roku i dziś pełni on rolę punktu widokowego, z którego rozpościera się panorama obejmująca Zalew Myczkowiecki, solińską zaporę, a przy sprzyjającej widoczności nawet połoniny. Do kamieniołomu można dojść na piechotę z Myczkowic (ścieżka oznaczona kolorem niebieskim) lub dojechać autem z drogi Myczkowice-Bóbrka (można zaparkować przy samym kamieniołomie).

Przed wejściem na teren kamieniołomu stoi kapliczka z 1848 roku. Według podań pod tą właśnie kapliczką chłopi zakopali swoje księgi powinności wobec dworu na znak zniesienia pańszczyzny. W 1934 roku kapliczka stała się powodem tzw. powstania leskiego. Prowadzona wówczas rozbudowa drogi wymusiła przesunięcie kapliczki. Sowieccy agitatorzy wymyślili plotkę, że to panowie chcą odkopać księgi, by przywrócić pańszczyznę. Chłopi, którzy uwierzyli w fałszywą pogłoskę, rozpędzili robotników pracujących przy rozbudowie drogi i ruszyli z bronią na urzędników.

Trasa na wierzchołek kamieniołomu nie jest znakowana, jednak wiedzie po wydeptanej ścieżce. Turyści mogą oglądać dawne stanowiska odkrywcze, prezentujące budowę geologiczną terenu – w tym warstwy krośnieńskie. Kamieniołom „Koziniec” najlepiej ukazuje grzbietotwórczy poziom piaskowców glaukonitowych z Ostrego, które wykorzystano jako budulec dla solińskiej zapory.

Z wierzchołka kamieniołomu roztacza się widok na Zalew Myczkowiecki, zaporę w Solinie, Bóbrkę oraz Jawor. Stoją tutaj trzy krzyże, nawiązujące do krzyży na stokach Gruszki nad Tarnawą Górną i krzyży z Kazimierza nad Wisłą. Warto podkreślić, że kamieniołom nie jest w żaden sposób zabezpieczony, dlatego podczas chodzenia po nim należy zachować szczególną ostrożność, bez względu na porę roku.

Rezerwat przyrody na południowych stokach Kozińca liczy ponad 28 ha powierzchni. Występują tutaj rzadkie okazy przyrodnicze ze świata flory (m.in. lepnica gajowa, buławnik wielokwiatowy, kruszczyk szerokolistny, sałatnica leśna, tojad mołdawski) i fauny (m.in. żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, kumaki górskie itp.).